#природа #вірування #прикмети #повір_я #забобони #бджільництво #бортництво
↓ БДЖОЛИ ~ СВЯЩЕННІ ПОСЛАНЦІ БОГІВ
У давнину вірили, що бджоли — істоти священні, крилаті посланці богів і провісники майбутнього, що володіють знанням багатьох таємниць. Саме тому вбити бджолу, в силу її священної сутності, здавна вважалося святотатством і понині у багатьох країнах розглядається як погана прикмета.
В бджолиний вулик не потрапляють блискавки
Бджола настільки свята серед інших істот, що навіть грізний Перун не може вдарити блискавкою в бджолиний вулик, якщо за ним сховався нечистий дух.
Вкрадені бджоли довго не живуть: вони марніють і вмирають від туги. В давні часи в українців за крадіння бджіл розпорювали живіт або гнали навколо стовпа, поки злодій не падав замертво.
Фіни називають бджолу птахом світу, а греки — птахом муз. Платон вважав, що в бджіл втілюються душі розважливих і добропорядних людей. «Негоже лаяти бджіл, бо вони мають таку ж душу, як і людина», — досі говорять поляки. У Швейцарії вірять, що душі людей залишають світ і повертаються в нього у вигляді бджіл. В Болгарії в Духів день моляться та слухають, як дзижчать мухи і бджоли, вважаючи, що це душі їх померлих близьких.
«Бджільна» справа здавна шанувалася самою таємничою, важливою і не для всіх доступним заняттям. Людей заможних з кількома десятками вуликів, селяни за очі називали відунами. Відуни говорили, що бджоли спочатку утворилися в болотах, під рукою водяного. Матка, як дійна цих бджіл, була викуплена злим чарівником за тридцять голів чаклунів і передана у вулик одного пасічника. Цей відун нібито навчив матку жалити людей, а матка навчила своєму ремеслу всіх бджіл.
Бджола є символом працьовитості та старанності і символізує багатство. Цими якостями наділяє свого власника і талісман у вигляді цієї комахи. Зображення бджоли в минулому було також неодмінним елементом багатьох гербів, наприклад, колишніх: Воpонізької, Чеpнігівскої губерній, а також майже всіх кримських міст — Сімфеpополя, Кеpчі, Севастополя, Бахчисаpая, Євпатоpії, Джанкоя, Алушти, Феодосії.
Бджоли уві сні пророкують діловим людям прибуток. Для військових людей такий сон є ознакою виконавчих підлеглих і міцного здоров'я. Батьки ж матимуть слухняних дітей. Сон ж, в якому вас кусають бджоли, говорить про майбутні втрати і інші неприємності.
Бджоли — єдині з комах, на яких заздрісні люди, а також відьми з чаклунами насилають порчу та вроки. Саме тому до Яблучного Спаса на пасіках можна було побачити своєрідні обереги: кігті, зуби і голову вовка.
Прикмети пов'язані з "божою мухою"
Якщо бджоли залишають вулик без видимих причин — це вірна ознака прийдешньої смерті господаря. А якщо бджолиний рій сяде на суху гілку плодового дерева — це передвістя смерті власника дерева або будь-якої людини, що мав нещастя пройти під роєм.
З уявленнями про сексуальну невинність бджіл пов'язано повір'я, що якщо дівчина пройде поблизу рою бджіл і ні разу не буде вжалена, значить, вона — незаймана. В Польщі існував звичай, за яким дівчина, вибираючи собі нареченого, ставила його на деякий час під дерево, де роїлися бджоли. Якщо вони його не чіпали, то йшла за нього заміж.
Бджола яка влетіла в будинок є передвісницею удачі або приходу незнайомця. Втім, для збереження удачі їй слід дозволити залишатися в будинку або полетіти по своєму бажанню, якщо ж її зловити або вигнати, то удачі не бачити.
Якщо бджола присіла на руку — це до грошей, а посидівши деякий час у людини на голові, віщує, що ця людина досягне в житті великих висот. Якщо бджола кружляє над сплячою дитиною, то це обіцяє йому щасливе життя.
Вважається, що ужалена бджолою людина в чомусь згрішила в цей день. Більш того, її чекає найближчим часом сварка з кимось.
Якщо бджоли гніздяться на даху будинку, він або згорить протягом року, або дочки господарів довго не вийдуть заміж. Коли протягом дня бджоли кілька разів роєм перелітають сільську вулицю, то в селищі слід очікувати незабаром смерті одного з його мешканців.
Згідно з іншим старовинним повір'ям, бджіл не можна продавати, мовляв, в такому випадку продаси своє щастя. Інша справа — виміняти. Якщо людина хоче отримати вулик з бджолами, вона повинна принести замість нього порося або щось інше і при цьому не забути, перед тим як переносити бджіл в новий вулик, їх обов'язково слід побризкати водокресною водою. nikopol.net.ua
© Науково-дослідницький, язичницький портал «Автентична Україна»